کد خبر : 5932 ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت [ ۱۵:۵۴ ]
چاپ کردن صفحه ذخیره فایل ارسال به دوستان

ازسوی حوزه هنری استان اصفهان؛

کتاب «زندگینامه و آثار استاد امیرهوشنگ جزی‌زاده» منتشر می شود

کتاب «زندگینامه و آثار استاد امیرهوشنگ جزی‌زاده» توسط حوزه هنری استان اصفهان آماده سازی، تدوین و چاپ خواهد شد.

به گزارش اصفهان مدیا به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان، این کتاب به زندگی و آثار استاد امیرهوشنگ جزی‌زاده که یکی از هنرمندان بنام مینیاتوریست اصفهان است می‌پردازد.

 

مراحل پژوهش این کتاب توسط حوزه هنری استان اصفهان به پایان رسیده است و مراحل تصویربرداری و عکاسی از بیش از ۲۵۰ تابلوی این هنرمند در حال انجام است، حوزه هنری استان اصفهان درنظر دارد تا پس از تکمیل مراحل پژوهش و تصویربرداری این پروژه به تدوین کتاب فوق بپردازد.

 

کتاب فوق به زندگینامه و روش کار استاد جزی زاده و تجزیه و تحلیل آثار این هنرمند خواهد پرداخت و تصاویر آثار این هنرمند را در دو بخش تصاویر اصلی (آثار موجود در گالری شخصی هنرمند، کلکسیون های شخصی و موزه ها) و تصاویر فرعی (موضوعاتی که هنرمند از آن چندین تصویر خلق کرده است) ارائه خواهد کرد.

 

کتاب «زندگینامه و آثار استاد امیرهوشنگ جزی‌زاده» در دویست صفحه و در سایز رحلی بزرگ به وسیله چند نفر از کارشناسان هنرهای تجسمی در حوزه هنری استان اصفهان تولید شده و به چاپ خواهد رسید.

 

امیر هوشنگ جزی زاده متولد ۱۳۱۲ در اصفهان از برجسته ترین مینیاتوریست ها و طراحان فرش معاصر است که بیش از پنجاه سال در این زمینه فعالیت را دارد.

 

وی از هفت سالگی نزد دایی‌اش به فراگیری نقاشی پرداخت و در دوازده سالگی به توصیه پدرش نزد استاد جواد رستم شیرازی رفت که نقش شگرفی در پرورش وی داشت. در سال ۱۳۲۸ به هنرستان هنرهای زیبا اصفهان رفت و به پیشنهاد عیسی بهادری وارد دوره نقاشی ایرانی گشت. وی در زمان ۴ سال دوره ۶ ساله آنجا را با موفقیت به پایان رساند و با استفاده از بورس تحصیلی به انگلستان سفر کرد و در لندن دوره شش ماه تکمیلی طراحی و سرامیک را گذراند. از استادان وی می توان به جواد رستم شیرازی، میرزا آقا امامی، حاج مصور الملکی و محمدناصر صفا اشاره کرد. وی پس از دریافت دیپلم به استخدام آموزش و پرورش درآمد و ۴ سال در آنجا فعالیت نمود. سپس به درخواست عیسی بهادری که سرپرست هنرستان هنرهای زیبا اصفهان بود به وزارت فرهنگ منتقل شد و در این هنرستان به آموزش طراحی فرش مشغول گشت. همکاری وی با عیسی بهادری نزدیک به ۲۶ سال ادامه داشت، وی مدتی مدیر هنرستان هنرهای زیبا اصفهان و سالها سرپرست کارگاه های هنری این هنرستان بوده است.

 

وی در آثارش پیرو سبک اصفهان است و قدرت قلم گیری ویژه ای دارد که در هنگام استفاده از تک رنگها این قدرت نمود بیشتری پیدا می کند. نزدیک به پنجاه سال پیش آثارش از سوی سران دولتی به پادشاه بلژیک و ولیعهد ژاپن اهدا گشت. آثار وی در کاخ باکینگهام لندن، کاخ پادشاهی بلژیک، کاخ پادشاهی فنلاند، دفتر بی ینال اروپایی ـ آسیایی ترکیه، موزه هنرهای ملی، موزه هنرهای معاصر تهران، موزه بنیاد شهید و دفتر مجله فصلنامه هنر ثبت و نگهداری می شود.

ارسال دیدگاه

جهت جلوگیری از اسپمرها و نظرات غیرمجاز، لطفا کد امینتی زیر را به صورت صحیح وارد نمایید

سر خط خبر ها …