کد خبر : 5830 ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت [ ۲۱:۱۷ ]
چاپ کردن صفحه ذخیره فایل ارسال به دوستان

نمایشنامه­ نویس اصفهانی:

چشم امید تئاتر اصفهان به آینده

نمایشنامه­ نویس اصفهانی گفت: باید چشم امید داشت به سی سال آینده، شاید بتوان به تعداد انگشتان دست نمایشنامه‏ نویس داشت.

به گزارش اصفهان مدیا، خسرو ثقفیان در گفتگو با خبرنگار ایمنا با بیان این مطلب گفت: اصفهانی که عین هنر است،‌ کاشی لاجوردی،‌ معماری آسمانی،‌ نقاشی عاشورایی و تئاتر. این شهر اما از لرزاننده سلول‏های حسی و انسانی، نویسنده نمایش در شأن و مرتبه ‏اش خالی است.

 

او بیان کرد: اگر بخواهیم فهرستی از نمایش ‏های مهم سال‏های ۴۶ تا ۸۶ اصفهان ارائه دهیم، باید آثاری باشند که حداقل یکی از ویژگی‏ های اجرای عمومی و مطرح در سطح شهر، چاپ متن یا منتخب شدن در یکی از جشنواره ‏های معتبر ایران یا منتخب مسابقات نمایشنامه ‏نویسی را دارند.

 

او اضافه می­ کند: از این فهرست اطلاعات مفیدی می‏ توان دریافت، ازجمله این‏که مهم ‏ترین نمایشنامه‏ نویسان چهل سال اخیر اصفهان کدام‏ اند، از لحاظ موضوعی شاخصه آثار چیست و کدام ژانر نمایشی بیشتر مورد توجه بوده است.

 

او بیان می­ کند: نمایشنامه‏ نویسانی که در این مدت بیش از ده اثر داشته‏ اند، کسانی چون ابراهیم کریمی، خسرو ثقفیان، منصور کوشان، حسین حشمتی، فریدون خسروی و مهدی ممیزان و از نویسندگان مقیم هم جمشید خانیان و محمدرضا آریان‏فر بوده ‏اند.

 

وی افزود: نمایش‏ های شاخص این دوره هم آثاری چون «داش آکل»، «نفت»، «نبرد حطین»، «راز کبری»، «گلریزون»، «سه شب راحت»، «ماراتن مرگ»، «سوسوی خاکستری»،  «نعل طلایی»، «رویای نیمه‏شب»، «بهشت گمشده»، «پنهان در صدف»، «معرکه در تاریکی»، «شازده کوچولو»، «شمع و شیخ» و «پوریای ولی» هستند.

 

وی ادامه داد: در این مدت از میان نمایشنامه ‏نویسان اصفهانی، ۵درصد بیش از ده اثر نمایشی داشته ‏اند، ۱۸درصد ۴ تا ۹ اثر و ۷۷درصد، ۳ اثر نمایشی.

ارسال دیدگاه

جهت جلوگیری از اسپمرها و نظرات غیرمجاز، لطفا کد امینتی زیر را به صورت صحیح وارد نمایید

سر خط خبر ها …