کد خبر : 3214 ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت [ ۰:۰۷ ]
چاپ کردن صفحه ذخیره فایل ارسال به دوستان

شهرداد روحانی:

فضای موسیقی کشور امیدوارکننده است

دوئت پیانو و ساز های ضربی شهرداد روحانی طی چهار سانس با حضور گسترده هنردوستان اصفهانی در سالن مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان و جشن امضای وی در آموزشگاه موسیقی زمان برگزارشد.

به گزارش پایگاه خبری اصفهان مدیا، شهرداد روحانی موسیقیدان، آهنگساز و رهبر ارکستر گفت: علاقه مردم، ظهور موسیقیدانان جوان و اشتیاق خانواده ها برای فراگیری موسیقی توسط فرزندان نشانگر امیدواری بر فضای موسیقی کشورمان است.

 

این موسیقیدان دوشنبه شب در مراسم جشن امضای آثار خود در آموزشگاه موسیقی زمان اصفهان افزود: در هر سفر خود به ایران شمار زیادی از موسیقیدانان و نوازندگان حرفه ای جدید و جوان را مشاهده می کنم و این نشانگر علائم مثبت و رویکرد مناسب به موسیقی است و این راه باید ادامه یابد.

 

وی درباره حمایت دولت از موسیقی کشور و هنرمندان تصریح کرد: همواره من و همکارانم می خواهیم که حمایت از ما بیشتر باشد و شکی در آن نیست.

 

روحانی ادامه داد: به آینده باید امیدوار بود و فعالیت کرد، هر کس به سهم خود باید در پیشرفت موسیقی و هنر در جامعه بکوشد و با نهایت کوشش در این راه قدم بردارد.

 

وی در پاسخ به این پرسش برنامه ای برای اجرای کنسرت با بزرگان موسیقی جهان دارد؟ گفت: این امر به تنهایی میسر نمی شود و همه فرایند آن در دست هنرمند نیست.

 

این نوازنده و رهبر ارکستر افزود: اجرای برنامه های جهانی، فراگیر و همراه با موسیقیدان های طراز اول، سازوکار خاص خود را دارد که بخشی اعظم آن به نهادها و ارگانهای ذیربط در داخل ایران بر می گردد.

 

روحانی آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان را روندی ادامه دارد عنوان کرد و گفت: یک هنرآموز حداقل یک ساعت در روز را باید به فعالیت های موسیقیایی اختصاص دهد.

 

این موسیقیدان آموزش موسیقی از سنین کم و تلاش را از شاخصهای موفقیت در این عرصه دانست و گفت: آموزش هنر نه تنها سد راه تحصیل نیست، بلکه پیشرفت و موفقیت در تحصیل را نیز به دنبال دارد.

 

وی درباره “جشنواره ملی موسیقی سبز” نیز گفت: در قالب این جشنواره قرار است چندین کنسرت برگزار شود، رویکرد این جشنواره حفاظت از محیط زیست است و قطعات ساخته در این جشنواره نیز بر همین مبنا خواهد بود.

 

این آهنگساز و رهبر ارکستر خاطرنشان کرد: هنر و به ویژه موسیقی از توانایی بالایی برای جلب توجه مردم به حفاظت از محیط زیست دارد.

 

این جشنواره در شش بخش اصلی موسیقی ایران شامل بی کلام، کلاسیک، مدرن و تلفیقی، ترانه ها و موسیقی های کودکانه، موسیقی نواحی و اکسترال، بهار سال 96 و با حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار می شود.

 

شهرداد روحانی، همایون شجریان، اردشیر کامکار، هنگامه اخوان، سیدعباس سجادی و هانا کامکار با حکم از اعضای شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره ملی «موسیقی سبز» هستند.

 

دوئت( دونوازی) پیانو روحانی یکشنبه و دوشنبه شب در سالن فرشچیان اصفهان اجرا شد.

 

سرزمین مادری، پروانه، مادر، میدان آزادی، قصه باران، بادبادک، مهتاب، لحظات شیرین، عذرا، زیبایی عشق، راپسودی، صدایی در شب، رقص بهار، ابدیت، بر فراز آسمانها و اصفهان آثاری بود که روحانی به عنوان نوازنده پیانو به همراه آرش اسلامی نوازنده سازهای ضربه ای اجرا کردند.

 

شهرداد روحانی در دوئت شب گذشته یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، پدر و مادر و دوران کودکی اش، کنسرت سال گذشته اش در اصفهان را زنده کرد.

 

در ابتدای مراسم روحانی با لبخند همیشگی و خاص خود وارد صحنه شد و پس از ادای احترام به جمعیت حاضر در سالن در پشت پیانوی خود قرار گرفت. نور سالن و همهمه جمعیت خاموش شد و تنها شهرداد روحانی در هاله ای از نور قرار گرفت و آماده نواختن قطعه “سرزمین مادری” شد.

 

او پس از نواختن این قطعه گفت: «این قطعه را در زمان هشت سال دفاع مقدس نوشتم و آن را تقدیم آنهایی کردم که از جان خود گذشتند تا نگذارند حتی یک وجب از خاک سرزمین مادری مان به دست متجاوزان بیفتد، این قطعه را به همه شهدا و جانبازان میهنم تقدیم می کنم.»

 

«ما باید آن چنان برای محیط زیست ارزش قائل شویم که حتی یک پروانه هم احساس امینت داشته باشد.»، روحانی این جمله را پس از نواختن قطعه “پروانه” گفت که با واکنش و تشویق حضار همراه شد.
این استاد موسیقی، قطعه “مادر” را نواخت و آن را برای تمام مادرانی که هنوز در بین ما هستند و تمام مادرانی که اکنون در بین ما نیستند، تقدیم کرد.

 

او پس از نواختن قطعه “مادر” گفت: «در دنیا هر شهری دارای سمبلی است، سمبل شهر پاریس، برج ایفل؛ سمبل شهر نیویورک، مجسمه آزادی و سمبل تهران نیز میدان آزادی است. من هم برای میدان آزادی قطعه را نوشته ام که آن را اجرا خواهم کرد.» این قطعه آنقدر در میان حضار تاثیرگذار بود که برخی چشمان خود را بسته بودند و خود را در حال چرخیدن به دور میدان آزادی تصور می کردند، پس از پایان یافتن قطعه “میدان آزادی” شاید هیچ کس نفهمید که چند دور، دور میدان را چرخیده است…
روحانی قطعه بعدی را قطعه “قصه باران” معرفی کرد اما توضیحی پیرامون آن نداد؛ شاید چون قصه باران است توضیحی نداد، آخر قصه باران که توضیح ندارد باید باشی و خودت حسش کنی…

 

او به بادبادک هایی که هر آخر هفته در پارک پردیسان تهران توسط کودکان به هوا می شوند، اشاره کرد و گفت: «یک بار وقتی با این صحنه مواجه شدم، یاد دوران کودکی خودم افتادم که با بچه های محل مان، بادبادک درست می کردیم و به آسمان می فرستادیم، این خاطره باعث شد قطعه “بادبادک” را بنویسم و حالا آن را اجرا خواهم کرد.» او این قطعه را به یاد کودکانی که حالا در بستر بیماری هستند، نواخت.

 

“لحظات شیرین” قطعه ای بود که پس از “بادبادک” نواخته شد. روحانی در مورد این قطعه گفت: «این یک قطعه ایرانی است که ایرانیان با آن ارتباط برقرار می کنند و آنها را به وجد می آورد اما برایم جالب است که وقتی این قطعه را در خارج از کشور نیز اجرا می کردم باعث واکنش خارجی ها واقع شد و آن ها نیز با این قطعه ارتباط برقرار کردند.»

 

قطعه ای با نام “عذرا” قطعه بعدی بود که روحانی آن را به نام مادرش آذین داده و برای مادرش نواخت. همچنین قطعه “ابدیت” را روحانی به یاد پدرش نواخت.

 

این پیانیست برجسته ایرانی علی رغم برنامه ای که مدون کرده بود به جای نواختن قطعه “راپسودی”، قطعه “صبح تازه” را نواخت و دلیل آن را اینگونه عنوان کرد: «شب گذشته در ساعت های پس از نیمه شب و زمانی که در مسیر رفتن به سمت اقامتگاهم در اصفهان بودم، دیدم مردم با فراغ بال در کنار پل خواجو زیرانداز پهن کرده اند و غذا میل می کنند. این زنده بودن شب در اصفهان برایم جالب و عحیب بود، به همین دلیل و به دلیل امیدی که به آینده کشورم دارم، می خواهم قطعه “صبح تازه” را برایتان بنوازم.»

 

روحانی به اجرای سال گذشته خود در اصفهان اشاره کرد و گفت: «در سال گذشته در حین اجرای کنسرت و زمانی که قطعه “صدایی در شب” را می نواختم، ناگهان برق سالن قطع شد، اما من همچنان به نواختن ادامه دادم، مردم با نور موبایل های خود باعث شدند کیبورد پیانو مقداری مشخص شود، حالا هم می خواهم همان قطعه را بنوازم و از شما می خواهم که آماده باشید.» این صحبت های روحانی با خنده و تشویق حضار همراه شد.

 

“بر فراز آسمان ها” نام قطعه بعدی بود که روحانی آن را نواخت. پس از پایان این قطعه روحانی گفت: «18 ساله که بودم این قطعه را ساختم و بعدها فیلمی با همین نام ساخته و از این قطعه در آن فیلم استفاده شد.»

 

« این قطعه در بسیاری از شهرهای ایران و جهان اجرا کرده ام اما اجرای این قطعه در اصفهان، حال و هوای دیگری دارد.» این حرفای شهرداد روحانی نوید آن را می داد که او قرار است قطعه “اصفهان” را اجرا کند. روحانی با تبحر و هیجان خاصی این قطعه را نواخت.

 

تمامی اجراهای او با تشویق ممتد حضار روبه رو می شد.

 

مراسم جشن امضای او نیز در آموزشگاه موسیقی زمان تنها آموزشگاه تخصصی پیانو در ایران با حضور جمع زیادی از علاقمندان برگزار شد.

 

مسئولان این آموزشگاه همچنین برای استاد جشن تولد ترتیب داده بودند و کیک تولد با نقشی از پیانو نیز بر زیباییهای این مراسم افزود.

 

شهرداد روحانی در خردادماه 1333 به دنیا آمد. پدر وی رضا روحانی، موسیقیدانی شناخته شده بود و شهرداد و تمام برادرانش پا جای پای پدر گذاشتند.

 

شهرداد روحانی آهنگساز و رهبر ارکستر، ویولنیست، پیانیست ایرانی مسیر حرکت به سمت موسیقی را از سن پنج سالگی آغاز کرد، سبک هنری روحانی معاصر و تا حدی در مقایسه با برادر خود انوشیروان روحانی و استاد جواد معروفی، موسیقی عصر نو به ‌شمار می‌رود. شهرت و محبوبیت روحانی بیشتر به دلیل تنظیم و رهبری ارکستر کنسرت یانی است که به همراه ارکستر سلطنتی فیلارمونیک در فضای باز در آتن پایتخت یونان انجام شد. این کنسرت از پر بیننده ترین و موزیک ویدئوی جهان محسوب می شود.

 

وی تاکنون نه تنها قطعات مختلفی را در سبک های متفاوت ساخته، بلکه جوایز زیادی را نیز دریافت کرده است. وی همچنین از دانش آموختگان هنرستان هنرهای زیبا (کنسرواتوار) وین در اتریش است و جوایز و بورسیه های تحصیلی مختلفی، هم در اروپا و هم در آمریکا دریافت کرده است.

 
گزارش: علیرضا حکیمیان

عکاس: مهدی زرگر

 

ارسال دیدگاه

جهت جلوگیری از اسپمرها و نظرات غیرمجاز، لطفا کد امینتی زیر را به صورت صحیح وارد نمایید

سر خط خبر ها …